مزایای ورزش در دوران بارداری | پزشک برتر | بانک اطلاعات جامعه پزشکی کشور مزایای ورزش در دوران بارداری – پزشک برتر | بانک اطلاعات جامعه پزشکی کشور

اخبار

چک کردن به روز رسانی بازار

مزایای ورزش در دوران بارداری

بیش از ۱٫۹ میلیارد نفر بزرگسال در سراسر جهان دارای اضافه وزن و چاقی هستند و تا سال ۲۰۲۵ این تعداد به ۲٫۷ میلیارد نفر خواهد رسید. چاقی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به ۱۱ نوع مختلف سرطان، سکته مغزی، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و بیماری کبد چرب غیرالکلی را بالا می‌برد.

مطالعه‌ی جدیدی در مجله فیزیولوژی، تفسیر جدیدی از مزایای ورزش کردن مادران باردار چاق و اثر آن روی رشد جنین ارائه می‌دهد: این کار به بهبود عملکرد جفت، جلوگیری از رشد بیش از حد جنین و همچنین سوخت و ساز بهتر بدن مادران کمک می‌کند. جفت مسئول انتقال مواد غذایی و اکسیژن بین مادر و جنین است و عملکرد جفت به دلیل چاقی مادر ممکن است دچار اختلال شود که به احتمال زیاد کیفیت تحویل مواد مغذی و اکسیژن به جنین را تغییر می‌دهد. ورزش در دوران بارداری برای سلامتی مادران و رشد جنین مفید است.

 

این مطالعه نشان داد که ورزش عملکرد جفت و همچنین متابولیسم مادر را بهبود می‌بخشد. مهم تر از همه احتمال تولد بچه‌های دارای اضافه وزن از مادران چاقی که ورزش می‌کنند؛ کمتر شده بود. این اضافه وزن نوزادان در متابولیسم آینده بدن آنها تاثیرات مضری دارد.

در این مطالعه، موش‌های ماده با رژیم غذایی سالم (۱۰٪ انرژی از چربی) یا با یک رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می شدند تا چاق شوند سپس محققان آنها را باردار می‌کردند. هر یک از دو گروه موش‌های مادر به دو زیر گروه تقسیم شدند: موش‌هایی که ورزش را در حین بارداری انجام دادند و موش‌هایی که هیچ ورزشی انجام نداده بودند. موش‌هایی که ۰ تا ۱۸٫۵ روز از بارداری آنها گذشته بود و به طور متوسط بین (یک دوره ۲۰٫۵ روزه) ورزش کرده بودند و عملکرد و تغییرات مادر و جنین را مورد بررسی قرار دادند. مطالعات دیگری بر روی شناسایی مکانیسم‌هایی که اثرات مفید ورزش بر روی توسعه و رشد جفت در مادران چاق را توضیح می‌دهند، تمرکز خواهد کرد.

محققان نقش احتمالی مواد شیمیایی ترشح شده در طی ورزش را برای رشد رگ‌های خونی در جفت، به منظور تحویل مواد مغذی و اکسیژن به جنین و همچنین تاثیرات بلند مدت حیاتی آن بر سلامت نسل بعدی تعریف کردند. پروفسور مین دو، نویسنده ارشد در این مقاله گفت: “درک اینکه چگونه ورزش مادران ممکن است به جلوگیری از تولد فرزندان چاقی که در آینده بیماری‌های متابولیکی را توسعه می‌دهند؛ جلوگیری کند، به ما بهترین راهنمایی را ارائه می‌دهد تا بتوانیم نوزادان سالم‌تری متولد کنیم.”

 

منبع: sciencedaily

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *