کاهش فشارخون بالا با مصرف 5 خوراکی | پزشک برتر | بانک اطلاعات جامعه پزشکی کشور کاهش فشارخون بالا با مصرف ۵ خوراکی – پزشک برتر | بانک اطلاعات جامعه پزشکی کشور

اخبار

چک کردن به روز رسانی بازار

کاهش فشارخون بالا با مصرف ۵ خوراکی

سطح فشار خون در واقع اندازه گیری فشار خون در سیستم گردش خون است. سطح فشار خون سالم یا طبیعی به بیش از ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر و کمتر از ۱۴۰میلی متر جیوه روی ۹۰میلی متر مشخص می‌شود. اگر از این محدوده بالاتر باشد؛ فشار خون بالا است. بطور کلی می‌گویند، فشار خون ۱۰ میلی متر جیوه روی ۱۵ میلی متر جیوه را فشار خون بسیار بالا در نظر بگیرید، که می‌تواند موجب نگرانی شود. فشار خون بالا، همچنین با عنوان “هایپرتنشن” شناخته می‌شود، این فشار می‌تواند سبب آسیب به رگ‌های خونی شود که اغلب منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات می‌شود. فشار خون را قاتل خاموش می‌نامند. فشار خون بالا اغلب هیچ علائم واضحی ندارد اما می‌تواند به آرامی موجب آسیب زایی شده و سلامت فرد را به خطر بیندازد و ممکن است باعث بروز عوارضی مانند: سکته ‌شود. فشار خون بالا در سالمندان شایع‌تر است. لذا بسیار ضروری است در هنگامی که متوجه می شویم فشار خون ما بسیار بالا رفته است بتوانیم آن را به ثبات برسانیم.کمبود فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی ناسالم و استرس را از عوامل قابل اصلاح افزایش فشار خون اعلام شده است.

اما در مقابل این همه خبر بد، خبر خوب این است که مواد غذایی سالمی وجود دارد که می‌تواند ابتلا به این بیماری را کاهش دهد و فشار خون بالا را پایین بیاورد. این مواد خوراکی در زیر آورده شده است:

  1. بلغور جو

مدت‌های طولانی است که مزایای بلغور جو برای سلامت قلب شناخته شده است. در سال ۱۹۹۵ سازمان غذا و داروی آمریکا رسما تایید کرد که بلغور جو برای سلامت قلب مفید است و پس از تایید این ادعا توسط این سازمان بسته بندی‌های بلغور جو وارد بازار شد. مزایای بلغور جو در سلامت قلب به دلیل توانایی بلغور جو در تامین فیبر بالا و چربی کم و سدیم کم آن است.

  1. موز

موز دارای چندین ویتامین سالم مانند ویتامین C و B-6 است. آنها همچنین دارای کربوهیدرات، پروتئین، فیبر و منیزیم هستند. اما بهترین عنصر موجود در موز که بدلیل آن برای سلامت قلب شناخته شده است؛ پتاسیم می‌باشد. پتاسیم باعث کاهش فشار خون توسط تعادل اثر منفی نمک می‌شود. نمک آب زیادی را جذب می‌کند، که اگر کلیه‌های شما نتوانند آن را دفع کنند، مشکل ساز می‌شود.

  1. سیب زمینی

اگر موز در گزینه های شما برای دریافت پتاسیم مناسب بدن نیست. شما هنوز هم چندین گزینه دیگر برای دریافت پتاسیم مورد نیاز خود دارید. یکی از آنها سیب زمینی است. در یک سیب زمینی، حدود ۸۹۷ میلی گرم پتاسیم وجود دارد. که این مقدار ۲۵ درصد از مقدار توصیه شده برای پتاسیم مورد نیاز بدن است. اما بیاد داشته باشید که سیب زمینی را بصورت آبپز بخورید؛ نه سرخ شده و با مقدار زیادی نمک!

  1. شکلات تلخ

شکلات تلخ مزایای بسیار زیادی برای سلامت قلب دارد. بطوری که اگر مزایای آن را لیست کنیم یک لیست طولانی ایجاد خواهد شد. در یک قطعه‌ی ۱۰۰ گرمی شکلات تلخ ۷۰-۸۵ درصد عناصری چون: فیبر، آهن، منیزیم، مس، منگنز و همچنین مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که شکلات تلخ ممکن است جریان خون را نیز بهبود بخشد و سبب کاهش فشار خون می‌شود و مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که خوردن شکلات تلخ باعث کم شدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) همراه است. این مطالعه نشان داد که تا مصرف ۱۰۰ گرم شکلات تلخ بصورت روزانه ممکن است با خطر کاهش CVD همراه باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که ۱۰۰ گرم شکلات، یک مقدار نسبتا زیاد است و مقدار زیادی کالری (۶۴۷ کالری بصورت دقیق) و همچنین ۴۲ گرم چربی و ۲۴ گرم شکر دارد.

  1. توت‌ها

انواع توت‌ها؛ مانند: بلوبری، توت فرنگی، تمشک، توت سیاه و… و هر میوه‌ای که کلمه توت در آن وجود دارد، منبع خوبی از پلی فنل‌ها، به ویژه آنتوسیانین‌ها، مواد مغذی و فیبر هستند. تقریبا ۴۰ سال است که مطالعات نشان داده است که فیبر به کاهش فشار خون مرتبط است. اما، هنوز مزایای مواد دیگر در توت‌ها به طورکامل مشخص نیست.

بنابراین، بشقاب خود را با مقدار کمی از بلغور جو، انواع توت‌ها و موز پر کنید و روی آن شکلات تلخ بریزید با اینکار یک صبحانه سالم و مقوی برای قلب خود درست کرده‌اید.

 

 

منبع: foodprevent

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *